Rok se s rokem sešel – jak to tak už u conů bývá – a je tu report z dalšího Akiconu, tentokráte vydání roku dvoutisícího jedenáctého. Shrnu to klasickým stylem po dvou dnech, i když za rok až budu mít dělat dny tři, tak na to budu nadávat – znám se.

Den prvý

Dorážím na Akicon. Dorážím oproti Advíku se slušným předstihem, a to i když jsem byl celou noc vzhůru. Dokončování a dolaďování přednášek a materiálů pro con je věc nevděčná a nikomu bych ji nepřál, včetně svých největších nepřátel. Ale nemůžu za to, že pod tlakem se mi pracuje nejlépe… že?

Pozdravím známé chomejřící se v atriu a pak už sedám k Arianovi do pořadatelských kukaní a dolaďujeme detaily přednášky (od deseti třiceti!), tiskneme si materiály a další nezbytné podlosti. Čas uběhne až nějak podezřele rychle a my jdeme na pódium. Novinky v anime – co k nim dodat. Byly lepší než loni, ale pořád dost podprůměr toho, jak bych chtěl aby to vypadalo. Alespoň se má člověk kam zlepšovat. Musíme si s Arianem asi rozdělit anime napůl (a vůbec si do toho nekecat, s výjimkami), protože to jinak vázne. Ariana budeme učit koukat do davu a já si příště stoupnu na druhou stranu od začátku. Alespoň, že materiály byly lepší než loni. Uf.

Končíme náš hodinu a půl dlouhý maraton a já jdu do promítací místnosti odkud koukám na úžasné podání výuky sumo v kraťasech Naked Wolves. Kdo o tohle přišel, zaváhal. Kanadský sumo hokejista je prostě nářez, stejně jako Sumo Claus. Následuje Grekův Hudební vtípek, který mne stejně jako v roce 2007 příjemně uspává. I když letos to bylo spíše mojí vinou. Kvalitní přednáška, které se nedá moc vytknout.

Poté sál rozchechtává hintzu se svojí Typologií návštěvníků anime conů. Sál jde opakovaně do kolen u některých archetypů (btw, Brňáci přemorfovali na nějakou ultra hi-tech formu slidů na přednáškách a prezentacích!), i já se občas poznávám – byť já jsem typický multilevel, co si chce zkusit vše, hlavně z tvořičů. Ještě mi chybí být lolitka, minimálně. Každopádně skvělá přednáška a už se těším na Typologii organizátorů.

Divadlo moc nemusím, a tak se po hintzuovi přesouvám do malého sálu, doufajíc, že bych mohl být poradcem. Náš člověk za Prahu nakonec opravdu nedorazil (neví, o co přišel), a tak se stávám poradcem na Animestopu. Nikdo mi nestihl dát odpovědi a zákon schválnosti přesně vychází tak, že se mě soutěžící ptají ve chvílích, kdy odpovědi nevím. Ale mlžím solidně – hlavně v okamžiku, kdy se mne ptá můj soutěžící (což jsem ovšem v danou chvíli nevěděl) a získávám od něj plné dva body! Wooo! \o/ On pak nakonec i vyhrává – aktivní přístup se očividně vyplácí.

Pak se chvilku šoulám sály, připravuji se na přednášku, nahlédnu na burzu, ale nakonec se vydávám na Hudbu v Touhou. Po oznámení z čeho se přednáška bude skládat se pár lidí zvedá – nemám jim to za zlé, čekal jsem to horší – a můžeme relaxovat. Škoda, že jsem si výběr nestačil poslední dva týdny před přednáškou sepsat lépe, zoufale tápajíc jsem samozřejmě vynechal nejtvrdší skladbu co byla. Ale alespoň to odpovídalo mému vkusu. Snad se přítomným výběr líbil a odpočinuli si od ruchu v jiných sálech.

A už je večer a já jsem stále naživu. Udiven tímto faktem odcházím do zákulisí, kde trávím několik fajn hodin povídáním (hlavně) s mutedem a následně upadám do kómatu. Áááá, modří už vědí.

Den druhý

Vstávám každopádně právě akorát (i když jsem chtěl vstát dříve a uvést si Kinema Kan a Kowarekake no Orgel – ty věci jsou SKVĚLÉ), abych si stihl doladit přednášku o AMV, domluvit se s Tenzem na detailech promítání, apod. Výběr AMV za minulý rok může začít. Bylo to takové typické – trochu mrtvější publikum, což se po ránu dá čekat, ale jinak dobré reakce a pár AMV se očividně dost líbilo – zdravíme Sykysana, neboj, to zvládneš taky!

Pak se přesouvám opět do promítačky, kde dolaďuju přednášku o Vocaloidech (nebojte, seznam videí bude!). K tomu po očku sleduju Grekovu teď už legendární přednášku Slash v My Little Pony. Bohužel, pokud bylo Grekovým záměrem rozšířit nevraživost k MLP, pak se mu to vůbec nepovedlo. Publikum ho žralo a pokud něco, pak počet fanoušků MLPza tu hodinu jen a jen vzrostl. Skvělá přednáška, která si zaslouží opěvovat ještě roky. Pokud možno tak, aby o tom Grek nevěděl, samozřejmě.

Pak už jdu jen promítnout pár videí o Vocaloidech na své Novinky od Vocaloidů. No, za některé hrubky bych opravdu zasloužil vypískat, ale musím uznat, že to, s čím jsem se setkal bylo asi nejlepší obecenstvo, jaké jsem na své přednášce kdy měl. Povídání, reakce, všechno bylo dobře a po prakticky každém videu potlesk. Nic tak nezahřeje u srdce jako dobří a věrní fanoušci žánru.

A pak byl najednou konec. Úklid, rozloučení se a honem domů. Bylo mi líto toho nechávat, a tak už se těším na příští rok. Další cony, další přednášky, další diváci. Na nejbližším conu (měl by to být BVV Animefest! 😉 tak na viděnou!

Advertisement